Vishay/Dale RNC60J1322BSB14
RNC60J1322BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1322BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1322BSB14.pdf
Availability of RNC60J1322BSB14
QUANTITY
RNC60J1322BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1322BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1322BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1322BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1322BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1322BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1322BSB14
IC REG SWITCHD CAP 2VIN SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.2V/ADJ 10UMAX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
LED SZR NEUTRAL WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
1.25MM M HSG 50POS datasheet.pdf