Vishay/Dale RNC60J1383BSB14
RNC60J1383BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1383BSB14
Brief Description
RES 138K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1383BSB14.pdf
Availability of RNC60J1383BSB14
QUANTITY
RNC60J1383BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1383BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1383BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)138k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1383BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1383BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1383BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1383BSB14
IC MONITOR 4.6V SUPPLY SOT223 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE/MALE 5M datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf