Vishay/Dale RNC60J13R0FSB14
RNC60J13R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J13R0FSB14
Brief Description
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J13R0FSB14.pdf
Availability of RNC60J13R0FSB14
QUANTITY
RNC60J13R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J13R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J13R0FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J13R0FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J13R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J13R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J13R0FSB14
WASHER COMPRESSION SNP SERIES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC USB2.0 PROTECT 500MA-3A QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS232C datasheet.pdf
OPTO SENSOR TSH PNP CONN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 0.4W 0207 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf