Vishay/Dale RNC60J1421BSB14
RNC60J1421BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1421BSB14
Brief Description
RES 1.42K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1421BSB14.pdf
Availability of RNC60J1421BSB14
QUANTITY
RNC60J1421BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1421BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1421BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1421BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1421BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1421BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1421BSB14
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ12 PG29 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM/NEUTRAL WHT 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BRD datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
120UF 400V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf