Vishay/Dale RNC60J1430FSB14
RNC60J1430FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1430FSB14
Brief Description
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1430FSB14.pdf
Availability of RNC60J1430FSB14
QUANTITY
RNC60J1430FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1430FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1430FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1430FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1430FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1430FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1430FSB14
CHOKE COMMON MODE 56000UH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 410MA 860 MOHM datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS R/A STNDRD datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
OSC XO 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 44.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf