Vishay/Dale RNC60J14R7FSB14
RNC60J14R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J14R7FSB14
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J14R7FSB14.pdf
Availability of RNC60J14R7FSB14
QUANTITY
RNC60J14R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J14R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J14R7FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J14R7FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J14R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J14R7FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J14R7FSB14
IC 8051 MCU 64K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TERM RING VINYL INS #8 YELLOW datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220FP datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 310MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SR BTS PCINSL CS 3 ASY AH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf