Vishay/Dale RNC60J1500FSRE6
RNC60J1500FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1500FSRE6
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1500FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1500FSRE6
QUANTITY
RNC60J1500FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1500FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1500FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1500FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1500FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1500FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1500FSRE6
MOD INVERTER CCFL 2.2W 3.3V PROG datasheet.pdf
CABLE BNC-BNC MALE 75OHM RED 72" datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 80MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
LED BLUE 4PLCC SMD datasheet.pdf
FAN CORD 90DEG 12" datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.23KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S RECP AN LC datasheet.pdf
0,33UF 40V 10X7X4MM 125C 20000H datasheet.pdf