Vishay/Dale RNC60J1501BSRE6
RNC60J1501BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1501BSRE6
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1501BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1501BSRE6
QUANTITY
RNC60J1501BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1501BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1501BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1501BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1501BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1501BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1501BSRE6
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 9TDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf