Vishay/Dale RNC60J1521BSB14
RNC60J1521BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1521BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1521BSB14.pdf
Availability of RNC60J1521BSB14
QUANTITY
RNC60J1521BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1521BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1521BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1521BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1521BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1521BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1521BSB14
CLIP BATTERY AAA/N SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 3.3MH 2A VERT datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf