Vishay/Dale RNC60J1584BSB14
RNC60J1584BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1584BSB14
Brief Description
RES 1.58M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1584BSB14.pdf
Availability of RNC60J1584BSB14
QUANTITY
RNC60J1584BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1584BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1584BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1584BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1584BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1584BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1584BSB14
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 8"W datasheet.pdf
SERVO DRV 200V 1PH 100W ML2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 3M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SOCKET CONTACT SZ12/12 LONG datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
150UF 10V 7,7X12,7MM 105C 2000H datasheet.pdf