Vishay/Dale RNC60J1653FSB14
RNC60J1653FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1653FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1653FSB14.pdf
Availability of RNC60J1653FSB14
QUANTITY
RNC60J1653FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1653FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1653FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1653FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1653FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1653FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1653FSB14
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
VT STB REC PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES MO 2W 560 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 200W 100V datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 3A SOD64 datasheet.pdf