Vishay/Dale RNC60J16R7BSB14
RNC60J16R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J16R7BSB14
Brief Description
RES 16.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J16R7BSB14.pdf
Availability of RNC60J16R7BSB14
QUANTITY
RNC60J16R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J16R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J16R7BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J16R7BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J16R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J16R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J16R7BSB14
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 58V 400A TO-92 datasheet.pdf
VARISTOR 11.5V RING datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 2A (Switch) 16-SO datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR TSOT-23 datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf