Vishay/Dale RNC60J1743BSRE6
RNC60J1743BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1743BSRE6
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1743BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1743BSRE6
QUANTITY
RNC60J1743BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1743BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1743BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1743BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1743BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1743BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1743BSRE6
TRANS NPN 60V 5A TO-220D datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC RAD datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 30POS DL .100 BLK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 3C BRAID 600V datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .375 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf