Vishay/Dale RNC60J1781BSBSL
RNC60J1781BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1781BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1781BSBSL.pdf
Availability of RNC60J1781BSBSL
QUANTITY
RNC60J1781BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1781BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J1781BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1781BSBSL
Related LinksRNC60J1, RNC60J1781BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1781BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J1781BSBSL
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 20POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC 10BIT BUS INT D LATCH 24TSSOP datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220-3 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG FRWRD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 50W TO204AD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 4.2A 35 MOHM SMD datasheet.pdf