Vishay/Dale RNC60J1781FSB14
RNC60J1781FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1781FSB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1781FSB14.pdf
Availability of RNC60J1781FSB14
QUANTITY
RNC60J1781FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1781FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1781FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1781FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1781FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1781FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1781FSB14
RES SMD 147K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 470 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 103 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf