Vishay/Dale RNC60J1782FSB14
RNC60J1782FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1782FSB14
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1782FSB14.pdf
Availability of RNC60J1782FSB14
QUANTITY
RNC60J1782FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1782FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1782FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1782FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1782FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1782FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1782FSB14
MONITOR WRISTSTRAP/WRKSTN 120V datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC AMP GPS LOW NOISE SOT-666 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 5VOUT 2W datasheet.pdf
DIODE STD REC 80A DO-5 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.4000 MHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf