Vishay/Dale RNC60J1803BSRE6
RNC60J1803BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1803BSRE6
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1803BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1803BSRE6
QUANTITY
RNC60J1803BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1803BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1803BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1803BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1803BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1803BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1803BSRE6
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 266.666MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RETRO 4M RELAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
8327-14 COND ANVIL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 66MM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf