Vishay/Dale RNC60J1822BSB14
RNC60J1822BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1822BSB14
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1822BSB14.pdf
Availability of RNC60J1822BSB14
QUANTITY
RNC60J1822BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1822BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1822BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1822BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1822BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1822BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1822BSB14
IC DAC VIDEO SGL HI SPD 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.4A 88 MOHM SMD datasheet.pdf
LED GRN DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8TAP PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.48 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 6WDFN datasheet.pdf