Vishay/Dale RNC60J1872BSB14
RNC60J1872BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1872BSB14
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1872BSB14.pdf
Availability of RNC60J1872BSB14
QUANTITY
RNC60J1872BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1872BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1872BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1872BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1872BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1872BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1872BSB14
CONN HEADER .100 DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 800RES 1M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf