Vishay/Dale RNC60J1872BSRE6
RNC60J1872BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1872BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1872BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1872BSRE6
QUANTITY
RNC60J1872BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1872BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1872BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1872BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1872BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1872BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1872BSRE6
CONN HEADER RT/A 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG PIDG datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE POWERSO-10 datasheet.pdf
CONN M12 4POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.59K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 0.4VA 28V datasheet.pdf