Vishay/Dale RNC60J1882BSRE6
RNC60J1882BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1882BSRE6
Brief Description
RES 18.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1882BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1882BSRE6
QUANTITY
RNC60J1882BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1882BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1882BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1882BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1882BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1882BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1882BSRE6
IC REG LDO 1.65V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 220 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf