Vishay/Dale RNC60J1910FMRE6
RNC60J1910FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1910FMRE6
Brief Description
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1910FMRE6.pdf
Availability of RNC60J1910FMRE6
QUANTITY
RNC60J1910FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1910FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1910FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1910FMRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1910FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1910FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1910FMRE6
CAP FILM 0.027UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 14.1VC SOD523 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2S FIN datasheet.pdf