Vishay/Dale RNC60J1912BSB14
RNC60J1912BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1912BSB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1912BSB14.pdf
Availability of RNC60J1912BSB14
QUANTITY
RNC60J1912BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1912BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1912BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1912BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1912BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1912BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1912BSB14
LED WEDGE BASED T3-1/4 24V WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
VARISTOR 33V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf