Vishay/Dale RNC60J19R6FSB14
RNC60J19R6FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J19R6FSB14
Brief Description
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J19R6FSB14.pdf
Availability of RNC60J19R6FSB14
QUANTITY
RNC60J19R6FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J19R6FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J19R6FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J19R6FSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J19R6FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J19R6FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J19R6FSB14
MOSFET N-CH 1000V 2A TO-263 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 3POS SZD7 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ADH MNT NAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf