Vishay/Dale RNC60J2051FSRE6
RNC60J2051FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2051FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2051FSRE6.pdf
Availability of RNC60J2051FSRE6
QUANTITY
RNC60J2051FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2051FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2051FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2051FSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2051FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2051FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2051FSRE6
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8SOIJ datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.17KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 380MA 2.73 OHM datasheet.pdf
508 TB SP CL 2WIRES 60D datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
26500 12C 12#12 PIN RECP datasheet.pdf
68UF 35V 10,3X32,0MM 125C 20000H datasheet.pdf