Vishay/Dale RNC60J2052BSB14
RNC60J2052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2052BSB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2052BSB14.pdf
Availability of RNC60J2052BSB14
QUANTITY
RNC60J2052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2052BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2052BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2052BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2052BSB14
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 18VC FLIPCHIP datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6800UF 8V CHA MNT datasheet.pdf