Vishay/Dale RNC60J21R5BSRE6
RNC60J21R5BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J21R5BSRE6
Brief Description
RES 21.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J21R5BSRE6.pdf
Availability of RNC60J21R5BSRE6
QUANTITY
RNC60J21R5BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J21R5BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J21R5BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J21R5BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J21R5BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J21R5BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J21R5BSRE6
CONN PLUG 8POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 50POS SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYMBOL-P. 25X25X25 B/DR datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf