Vishay/Dale RNC60J2202BSB14
RNC60J2202BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2202BSB14
Brief Description
RES 22K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2202BSB14.pdf
Availability of RNC60J2202BSB14
QUANTITY
RNC60J2202BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2202BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2202BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2202BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2202BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2202BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2202BSB14
IC LATCH ADDRESS 8BIT 16-DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
C10 47K 5% (LOOSE) datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf