Vishay/Dale RNC60J2211BSB14
RNC60J2211BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2211BSB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2211BSB14.pdf
Availability of RNC60J2211BSB14
QUANTITY
RNC60J2211BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2211BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2211BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2211BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2211BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2211BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2211BSB14
IC POT DIG QUAD 100K 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
11+11 DIL SMT SKT W POSTS datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf