Vicor Corporation V24C15M100BF3
V24C15M100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15M100BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15M100BF3.pdf
Availability of V24C15M100BF3
QUANTITY
V24C15M100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15M100BF3
Internal Part NumberEIS-V24C15M100BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15M100BF3
Related LinksV24C15, V24C15M100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15M100BF3 Details Description
Related parts for V24C15M100BF3
RES SMD 715 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIAL SCALE 11 TURN CONCENTRIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1 1/2" BK 4' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FUSE AUTO 125A 32VAC/VDC 50PK datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf