Vishay/Dale RNC60J2260FSB14
RNC60J2260FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2260FSB14
Brief Description
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2260FSB14.pdf
Availability of RNC60J2260FSB14
QUANTITY
RNC60J2260FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2260FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2260FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2260FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2260FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2260FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2260FSB14
CONN PLUG 2POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K MOLD MACH 2M datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BNC RECEPT 75 OHM INTERFACE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf