Vishay/Dale RNC60J2262BSB14
RNC60J2262BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2262BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2262BSB14.pdf
Availability of RNC60J2262BSB14
QUANTITY
RNC60J2262BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2262BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2262BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2262BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2262BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2262BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2262BSB14
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 BK 1KX1/2" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf