Vishay/Dale RNC60J2290BSB14
RNC60J2290BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2290BSB14
Brief Description
RES 229 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2290BSB14.pdf
Availability of RNC60J2290BSB14
QUANTITY
RNC60J2290BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2290BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2290BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)229
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2290BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2290BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2290BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2290BSB14
TOOL JIG SHIELD CASE FIXING datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf