Vishay/Dale RNC60J2322FSRE6
RNC60J2322FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2322FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2322FSRE6.pdf
Availability of RNC60J2322FSRE6
QUANTITY
RNC60J2322FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2322FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2322FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2322FSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2322FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2322FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2322FSRE6
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 149 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 370MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
MEM CARD COMPACTFLASH 512MB SLC datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf