Vishay/Dale RNC60J2370BSB14
RNC60J2370BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2370BSB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2370BSB14.pdf
Availability of RNC60J2370BSB14
QUANTITY
RNC60J2370BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2370BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2370BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2370BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2370BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2370BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2370BSB14
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 68 POS datasheet.pdf
IC FPGA 183 I/O 240QFP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 321POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 1.2MM TRANS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
BAROMETER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 50MA 7 OHM SMD datasheet.pdf