Vishay/Dale RNC60J2372DSR36
RNC60J2372DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2372DSR36
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2372DSR36.pdf
Availability of RNC60J2372DSR36
QUANTITY
RNC60J2372DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2372DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60J2372DSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2372DSR36
Related LinksRNC60J2, RNC60J2372DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2372DSR36 Details Description
Related parts for RNC60J2372DSR36
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE VARIABLE CAP 6V SSMINI-2P datasheet.pdf
RES 165 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 740MA 246 MOHM datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT DR O/PGS 16POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .25W 60MM datasheet.pdf
RES SMD 2.6K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE RECT 1000V 10A D2PAK datasheet.pdf