Vishay/Dale RNC60J2381BSB14
RNC60J2381BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2381BSB14
Brief Description
RES 2.38K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2381BSB14.pdf
Availability of RNC60J2381BSB14
QUANTITY
RNC60J2381BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2381BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2381BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.38k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2381BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2381BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2381BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2381BSB14
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MCS10K datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.21K OHM 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 42551 RF SWITCH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG NAT 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf