Vishay/Dale RNC60J2400BSB14
RNC60J2400BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2400BSB14
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2400BSB14.pdf
Availability of RNC60J2400BSB14
QUANTITY
RNC60J2400BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2400BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2400BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2400BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2400BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2400BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2400BSB14
CARDEDGE 100POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 89.25VC AXIAL datasheet.pdf
IC FRONTEND MOD 802.11N DL 28QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.090" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D B datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf