Vishay/Dale RNC60J2403BSB14
RNC60J2403BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2403BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2403BSB14.pdf
Availability of RNC60J2403BSB14
QUANTITY
RNC60J2403BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2403BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2403BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2403BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2403BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2403BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2403BSB14
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SC79-2 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 370MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
USB 30 A MALE TO FEMALE 1M datasheet.pdf