Vishay/Dale RNC60J2430BSBSL
RNC60J2430BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2430BSBSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2430BSBSL.pdf
Availability of RNC60J2430BSBSL
QUANTITY
RNC60J2430BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2430BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60J2430BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2430BSBSL
Related LinksRNC60J2, RNC60J2430BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2430BSBSL Details Description
Related parts for RNC60J2430BSBSL
TAG MARKER SF1 RED 12" 400/BX datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 24" datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN TERM MALE 16-18AWG TIN datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf