Vishay/Dale RNC60J2491FSRE6
RNC60J2491FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2491FSRE6
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2491FSRE6.pdf
Availability of RNC60J2491FSRE6
QUANTITY
RNC60J2491FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2491FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2491FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2491FSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2491FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2491FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2491FSRE6
CONN TERM BLOCK 17POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 30A 125V datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE GRN QUAD BLK datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf