Vishay/Dale RNC60J2492BSRE6
RNC60J2492BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2492BSRE6
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2492BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2492BSRE6
QUANTITY
RNC60J2492BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2492BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2492BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2492BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2492BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2492BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2492BSRE6
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 1.6MHZ SC70-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V 3-USP datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf