Vishay/Dale RNC60J2493BSB14
RNC60J2493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2493BSB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2493BSB14.pdf
Availability of RNC60J2493BSB14
QUANTITY
RNC60J2493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2493BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2493BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2493BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2493BSB14
SOLUTIONS CUBED: MEMKEY datasheet.pdf
TERM MULTI W/LED 5-30V GR PNP WM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RES 64 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf