Recom Power RAC04-15SC
RAC04-15SC picture photo
Mfg. Part Number
RAC04-15SC
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 4W
Datasheet Download
RAC04-15SC.pdf
Availability of RAC04-15SC
QUANTITY
RAC04-15SC Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC04-15SC
Internal Part NumberEIS-RAC04-15SC
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC04-C
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)267mA
Power (Watts)4W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOCP, SCP
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Efficiency77%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.49" L x 0.94" W x 0.65" H (37.8mm x 23.9mm x 16.4mm)
Power (Watts) - Max4W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC04-15SC
Related LinksRAC04, RAC04-15SC Datasheet, Recom Power Distributor
RAC04-15SC Details Description
Related parts for RAC04-15SC
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
EDGEON SQUARE 6 NI .375 CNTR datasheet.pdf
CABLE 36COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
SL HDR .120 VERT HT W/VOIDS TIN datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf