Texas Instruments LMS8117ADTX-3.3/NOPB
LMS8117ADTX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LMS8117ADTX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3
Datasheet Download
LMS8117ADTX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LMS8117ADTX-3.3/NOPB
QUANTITY
LMS8117ADTX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LMS8117ADTX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LMS8117ADTX-3.3/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LMS8117ADTX-3.3/NOPB
Related LinksLMS8117ADT, LMS8117ADTX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LMS8117ADTX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LMS8117ADTX-3.3/NOPB
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CABLE STND SOCKET STR 0.3M datasheet.pdf
HAND TOOL FOR 41422 10-12 AWG datasheet.pdf
IC RCVR DGTL AUDIO 192KHZ 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W HOOK datasheet.pdf