Vishay/Dale RNC60J2493BSRE6
RNC60J2493BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2493BSRE6
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2493BSRE6.pdf
Availability of RNC60J2493BSRE6
QUANTITY
RNC60J2493BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2493BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2493BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2493BSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2493BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2493BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2493BSRE6
RES 500 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 11.43X381MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
SL-RLH11CC PLAST 1N/C+1N/O QD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf