Vishay/Dale RNC60J2610FSB14
RNC60J2610FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2610FSB14
Brief Description
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2610FSB14.pdf
Availability of RNC60J2610FSB14
QUANTITY
RNC60J2610FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2610FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2610FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2610FSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2610FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2610FSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2610FSB14
JUMPER-H1500TR/A2015A/H1500TR10" datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 5POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LASER LABEL OLEFIN 1.00 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf