Vishay/Dale RNC60J26R7BSB14
RNC60J26R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J26R7BSB14
Brief Description
RES 26.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J26R7BSB14.pdf
Availability of RNC60J26R7BSB14
QUANTITY
RNC60J26R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J26R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J26R7BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J26R7BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J26R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J26R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J26R7BSB14
CONN RECEPTACLE 9POS .084 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.1V SNT-4A datasheet.pdf
MT CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.65M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 99MM datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 4.9152 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf