Vishay/Dale RNC60J2701BSB14
RNC60J2701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2701BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2701BSB14.pdf
Availability of RNC60J2701BSB14
QUANTITY
RNC60J2701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J2701BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2701BSB14
Related LinksRNC60J2, RNC60J2701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2701BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J2701BSB14
PHOTODIODE GULL WING SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED PRISM 2MM SQ ORN 605NM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
LOW PROFILE 35DEG 5.08 11POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf