Vishay/Dale RNC60J2743FSRE6
RNC60J2743FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J2743FSRE6
Brief Description
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J2743FSRE6.pdf
Availability of RNC60J2743FSRE6
QUANTITY
RNC60J2743FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J2743FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J2743FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J2743FSRE6
Related LinksRNC60J2, RNC60J2743FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J2743FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J2743FSRE6
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 15.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf